Miniatury filmów zostały wykonane samodzielnie przez autora niniejszego kanału lub pobrane na zasadzie CC0 (Creative Commons Zero) z domen publicznych i w żaden sposób nie naruszają niczyich praw autorskich.

Superżywność to produkty spożywcze, które zawierają wyjątkowo cenne składniki odżywcze i pokarmowe w dużych ilościach, niewystępujące w innych produktach lub występujące w mniejszej ilości, o potwierdzonym, korzystnym wpływie na zdrowie i samopoczucie człowieka. Superżywnością mogą być rośliny lub produkty pochodzenia zwierzęcego. Zwykle są to produkty nieprzetworzone. Do niewegańskiego sueprfood zalicza się jajka, wątróbkę, niektóre ryby, krewetki antarktyczne.

Jajka zawierają wszystkie egzogenne aminokwasy oraz białko o wysokiej wartości biologicznej, przyswajalności oraz strawności. Ponadto w skład jajek wchodzi lecytyna, zeaksantyna, witaminy B1, B2, B6, PP, niacyna, witamina A, D, E oraz składniki mineralne: miedź, cynk, mangan, nieco żelaza. Jajka powinny być spożywane po obróbce termicznej, koniecznej do unieczynnienia awidyny oraz zniszczenia bakterii potencjalnie chorobotwórczych, takich jak Salmonella, Yersinia, Shigella.

Wątróbka jest bogata w witaminy B1, B2, B6, B12, A, D, K oraz żelazo, ponadto zawiera dużo cynku, miedzi, manganu, trochę magnezu i wapnia. Niewątpliwie jest zdrowa. Lepiej wybierać wątroby drobiowe, na przykład z kurczaka lub indyka. Wbrew powszechnej opinii wątroba nie jest magazynem trucizn, leków, hormonów i substancji szkodliwych. W wątrobie toksyny nie są magazynowane, tylko metabolizowane w reakcjach I i II fazy oraz usuwane z organizmu.

Ryby niewątpliwie mogą być zdrowe, jednak często zawierają zanieczyszczenia w postaci dioksyn, bifenyli, rtęci oraz ołowiu. Dotyczy to zwłaszcza ryb długo żyjących oraz drapieżnych. Pod względem zanieczyszczeń najlepiej wypadają mintaj i sola, ponieważ zawierają ich bardzo mało, ponadto są łatwo strawne, bogate w pełnowartościowe białko i mogą być spożywane w większej ilości nawet przez kobiety ciężarne. Najlepiej spożywać ryby poddane krótkotrwałej obróbce cieplnej, gotowane lub krótko smażone.

Krewetki antarktyczne – północne są bogate w astaksantynę, silny przeciwutleniacz, łatwo strawne białko, witaminy z grupy B, cynk, magnez, mangan oraz zawierają stosunkowo mało tłuszczu. Mogą być zaliczone do superżywności, jednak dosyć szybko się psują, a w wyniku procesów gnilnych wytwarzają się trujące aminy – kadaweryna i putrescyna, dlatego należy je zakupować i spożywać w tym samym dniu. Ponadto u niektórych osób mogą powodować objawy alergiczne. Krewetki tygrysie, z rejonów Morza Indyjskiego, Tajlandii, Chin, Japonii już takie zdrowe nie są – podobnie jak ryby, gromadzą sporo toksyn.

Piśmiennictwo:
1. Wolfe D. North Atlantic Books, 2002.
2. Gostomski A.: W zdrowym stylu. Nie tylko o żywieniu. 2016.
3. Cieślowska B.: Superfoods, czyli żywność o wysokiej wartości odżywczej. SBM Renata Gmitrzak, 2016.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X